Szybka, ale efektywna pielęgnacja po ciąży. Wystarczy chwila, żeby niewielkim wysiłkiem wzmocnić włosy

Wiele świeżo upieczonych mam zauważa, że po ciąży stan ich włosów się pogarsza. Odpowiedzialne są za to hormony. Na szczęście można wzmocnić pasma i zmniejszyć problem m.in. nadmiernego wypadania lub łamania się włosów po porodzie. Radzimy, jak to zrobić.

Ciąża, poród i czas karmienia piersią, to wyzwanie dla kobiecego organizmu. W tym okresie zachodzi w nim wiele zmian hormonalnych. W ciąży kobiety zauważają zwykle polepszenie kondycji włosów. To wynika m.in. ze wzrostu estrogenu, dzięki któremu włosy stają się mocne i lśniące. Po porodzie z kolei poziom tego hormonu spada i zwykle 2-3 miesiące po narodzinach dziecka u jego mamy pojawiają się problemy z włosami. Zaczynają wypadać, łamać się, kruszyć. Mogą być także bardziej szorstkie w dotyku. Wówczas kobieta może zastosować metody, które pomogą wzmocnić pasma.

Jak wzmocnić włosy po ciąży? Kluczowa jest odpowiednia dieta i pielęgnacja

Dla kondycji naszych włosów bardzo ważna jest dieta. Jeśli chcesz mieć mocne i lśniące pasma, przede wszystkim powinnaś zwrócić uwagę na to, co spożywasz. W twoim codziennym menu powinny znaleźć się produkty bogate w żelazo (m.in.: czerwone mięso i jajka), kwasy tłuszczowe omega-3 (np. ryby morskie), witamina E (olej słonecznikowy i olej z pestek winogron), witamina A (zawierają ją m.in.: masło, słodkie ziemniaki), a także selen (np. mięso indyka, ryż). Dostarczenie organizmowi tych składników powinno pozytywnie wpłynąć na stan twoich włosów. Przy okazji jest duża szansa na to, że przy okazji poprawi się także stan twoich paznokci.

Dobierz kosmetyki o naturalnym składzie

Włosy po ciąży należy także wzmocnić od zewnątrz. Do tego przydadzą się odpowiednie kosmetyki. Najlepiej wybierać takie szampony, odżywki i maski, które zawierają naturalne składniki. Powinno znajdować się w nich jak najmniej parabenów i sulfatów - składników, które mogą uszkadzać pasma. Warto myć włosy w letniej wodzie - to pomaga domknąć łuski włosów, dzięki czemu stają się bardziej gładkie i lśniące. Warto także pozwolić pasmom wyschnąć naturalnie, a jeśli decydujemy się na użycie suszarki, warto ustawić zimny strumień powietrza.

Domowe płukanki i maseczki także wzmocnią twoje pasma

Kondycja twoich włosów poprawi się także, jeśli zastosujesz naturalne sposoby na wzmocnienie pasm. Niektóre metody są znane od lat. Zachwalają je nasze babcie. To np. płukanki ziołowe. Jak je wykonać? Wystarczy zaparzyć napar z rumianku, lipy lub pokrzywy, a następnie wypłukać umyte wcześniej włosy w gotowym, ostudzonym naparze.

Kolejnym naturalnym sposobem na poprawienie stanu włosów po ciąży są domowe maseczki. Jedną z najpopularniejszych i najbardziej skutecznych mikstur jest maseczka z jajek. Jak ją przygotować? Należy wymieszać żółtka z sokiem wyciśniętym z połowy cytryny oraz kilkoma kroplami oliwy. Taką miksturę należy nałożyć na włosy i trzymać pod czepkiem przez około pół godziny. Następnie należy dokładnie umyć włosy.

Przestrzeganie zasad zdrowego odżywiania się (spożywanie produktów w składniki, które wzmacniają włosy od wewnątrz), a także odpowiednia pielęgnacja - czyli używanie kosmetyków o dobrym, naturalnym składzie i stosowanie płukanek i maseczek z przepisów naszych babć powinny pomóc wzmocnić włosy po ciąży i przywrócić im dobrą kondycję.